Multimedia

URODZINY SKAŁKI TRIASOWEJ

12.03.2015

Tematyczne świętowanie czyli Urodziny Skałki Triasowej w Bolęcinie
20 lipca w Bolęcinie na terenie Akwenu Gliniak odbyła się impreza podsumowująca oraz promująca ofertę wypracowaną w ramach projektu Miejscowości Tematyczne w Małopolsce, w którym od ponad roku uczestniczy sołectwo Bolęcin. Bohaterka zabawy , zorganizowanej w ramach XIX już Dni Bolęcina była Skałka Triasowa, pomnik przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie wsi.
W trakcie imprezy odbyły się warsztaty , zajęcia oraz zabawy dla dzieci i dorosłych związane tematycznie ze skałami oraz kamieniami. Miało miejsce malowanie amonitów czy okazów fauny i flory z okolic Skałki Triasowej. Chętni mogli wykonać oryginalną „skalną” bransoletkę czy naszyjnik albo wazonik , inspirowany kształtem triasowej solenizantki.
„Urodziny” swoimi występami uświetnili przyjaciele Skałki czyli zespół folklorystyczny Bolęcinianie, Rycerze z Bractwa Rycerskiego Ziemi Lipowieckie oraz zespół „Tajna Lista”. Uczestnicy urodzinowego przyjęcia mogli poznać tajemnice bolęckich skał w „Skalnym zakątku” oraz wcielić się w rolę paleontologa i poszukać skamieniałości zakopanych w piasku.
O smak „Wioski pod Skała” zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Koła Emerytów i Rencistów w Bolęcinie. Dzięki ich pracy można było spróbować tradycyjnych potraw i regionalnych przysmaków: zupy na maślance, ziemniaków po cabańsku czy pęcoku z grochem. Nie zabrakło również propozycji kulinarnych „wioski pod Skała czyli „Ognistego kociołka” czy ciastek „Podskalaczków”.
Najmilszą atrakcją dla wszystkich smakoszy był jednak urodzinowy tort przedstawiający „Wioskę pod Skałą autorstwa Agnieszki Czuper z Bolęcina.
Zabawę nad brzegiem akwenu „Gliniak” zakończył niezwykle widowiskowy pokaz przygotowany przez Grupę Ogniową O-PAL. Magiczne ogniowe rytuały wykonywane na tle milczącej i mrocznej Puszczy przeniosły gości w czasy, kiedy odprawiano tajemne obrzędy przy samotnych Skałach .
I zadziałała „ Skalna magia” bo były to pierwsze od wielu lat Dni Bolęcina , w czasie których nie padał deszcz.

Agnieszka Mendela