Wrzesień w „Wiosce pod Skałą”

Bolęcin

09.10.2015

Wrzesień był wyjątkowo pracowity dla Zespołu Wioski pod Skałą. 6 września podobnie jak wielu innych wystawców z Małopolski rozłożyliśmy swe „skalne obozowisko” na terenie Skansenu w Wygiełzowie podczas imprezy „Chrzanolandia zaprasza na … Ziemniaczysko po Lipowcem”. Mieliśmy ze sobą nasze mobilne stanowisko paleontologiczne, piaskownicę z zakopanymi skamieniałościami oraz plenerowe warcaby . Do przyjazdu do „Wioski pod Skałą” zachęcaliśmy częstując słodkimi przysmakami oraz przepysznym domowym smalcem.
W kolejną niedzielę 13 września gościliśmy ,na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Regulic, w wydarzeniu „Zapomniane Rzemiosło”, które odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015. Wspaniała, rodzinna atmosfera warsztatów i pokazów sprawiła, że Ekomuzeum Garncarstwa w Regulicach stało się miejscem, które będziemy z przyjemnością odwiedzać. W trakcie imprezy animatorki z „Wioski pod Skałą” prowadzili warsztaty i zabawy dla dzieci m.in. robiliśmy leśne dziwadła z szyszek, pacynki z filcu oraz niezwykle „wyrafinowaną” biżuterię z pestek dyni i jarzębiny.
Sobota 19 września to dzień, w którym odwiedzili nas podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nowej Huty z Krakowa. Byliśmy na wycieczce na Skałce Triasowej, potem w plenerze odbyła się lekcja geologii i warsztaty malowania gipsowych skamieniałości. Wizytę zakończył obiad oraz wręczenie „Certyfikatu Odkrywcy Tajemnic Skałki Triasowej”.
A w niedzielę ponownie gościliśmy w Skansenie na „Odpuście pod czerwoną jarzębiną”. Stoisko zaaranżowane w jesiennej tonacji przyciągało chętnych do obejrzenia kolekcji skamieniałości oraz wysłuchania historii powstania „Wioski pod Skałą”. W promowaniu Bolęcina i naszej oferty pomagał uroczy Skalniaczek. I odnieśliśmy wielki kulinarny sukces – przygotowany przez panią Basię Gębczyńską kapuśniak został wydany w niespełna 45 minut i na pewno zostanie włączony do stałej oferty „Wioski pod Skałą”. O sprawną i dobrą organizację zadbał Zespół w składzie: Barbara Gębczyńska, Marta Dziadowiec, Paulina Jurczyk, Danuta Rożnawska, Agnieszka Mendela oraz Marian Witek.
Agnieszka Mendela Koordynatorka „Wioski pod Skałą”
DSC04389