Wizyta studyjna w „Wiosce pod Skałą”

Bolęcin

09.10.2015

IMG_20150928_155612Wizyta studyjna w Wiosce pod Skałą w Bolęcinie.
W niedzielę 27 września 2015r. do „Wioski pod Skałą” w Bolęcinie zawitali przedstawiciele grup odnowy wsi z województwa dolnośląskiego w ramach wizyty studyjnej do Małopolskich Miejsc z Charakterem, do których należy wioska tematyczna w Bolęcinie. Gości powitał sołtys wsi Bolęcin Franciszek Barnaś oraz Strażnik Skałki Triasowej i uroczy Skalniaczek ( w tych rolach Marian Witek i Bartosz Mendela). Koordynatorka „Wioski pod Skałą” Agnieszka Mendela przedstawiła historię powstania miejscowości tematycznej w Bolęcinie, temat przewodni, ofertę turystyczną oraz plany na przyszłość.
W trakcie rozmów nastąpiła wymiana doświadczeń na temat tworzenia miejscowości tematycznych, współpracy i wsparcia ze strony samorządów, zaangażowania lokalnych władz, sposobów pozyskiwania środków oraz promocji przygotowanej oferty. Następnie goście wybrali się na quest pt. „Leśne tajemnicę” oraz wycieczkę na Skałkę Triasową . Odwiedzili również siedzibę „Wioski pod Skałą”, w której m.in. mieli okazje zobaczyć wyroby lokalnych rękodzielników. Po powrocie odbyły się warsztaty malowania gipsowych skamieniałości oraz tworzenia naturalnej biżuterii, które są jedną z wielu propozycji zajęć w ofercie wioski tematycznej z Bolęcina. Wiele zainteresowania wzbudziła kolekcja skał i skamieniałości, zwłaszcza tych z terenu wsi Bolęcin oraz ciekawostki geologiczne z naszego regionu. Gości poczęstowaliśmy obiadem, w trakcie którego mogli spróbować naszych kulinarnych specjałów : „ Bolęcińskiego kociołka”, chleba z pokrzywami, podpłomyków z ziołami i ziarnami oraz pieczonych jabłek. Do dyspozycji był również stół na którym przygotowana została degustacja prezentująca kulinarne bogactwo „Wioski pod Skałą, uczestnicy wizyty mogli m.in. spróbować domowych marynat, pysznego smalcu oraz jesiennych owoców. Na zakończenie wizyty zespół ” Wioski pod Skałą” otrzymał z rąk przedstawicielki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego regionalny upominek.
Wizytę studyjną przygotowali : Marta Dziadowiec, Barbara Gębczyńska, Anna Mendela, Agnieszka Mendela, Danuta Rożnawska, Marian Witek oraz Mariusz Witek.
Tekst: Agnieszka Mendela